2.jpg 66d4652168cdc3e45c0015b494c11879
Dzień Samorządu Terytorialnego
Opublikowano: 26.05.2016, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1553

W związku z obchodami Dnia Samorządu Terytorialnego w dniu 24 maja radni Sejmiku Województwa Łódzkiego zebrali się na uroczystej sesji w Filharmonii Łódzkiej. Wręczone zostały Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego oraz wyróżniono najpopularniejszych radnych w regionie.

Sesję poprowadził przewodniczący Sejmiku Marek Mazur, który krótko podsumował 26 lat samorządu terytorialnego, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego.

Po wystąpieniach przyszła pora na laury. Najpierw odznaczono zasłużonych dla regionu. Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego otrzymali:
- profesor Franciszek Mosiński – kierownik Zakładu Wysokich Napięć w Instytucie Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej i wieloletni prezesa Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich;
- Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” - organizacja, która od 20 lat przypomina o losie funkcjonariuszy poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej;
- Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie” - działający od 1950 r. zespół ludowy koncertujący w całej Polsce. Laureat wielu konkursów i przeglądów muzyki folklorystycznej;
- Łódzki Oddział Wojewódzki Ligi Kobiet Polskich - organizacja aktywnie działająca w aglomeracji łódzkiej, broniąca praw kobiet oraz intensywnie pracująca na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i narażonych na przemoc w rodzinie;
- Fundacja „Gajusz”, która od 18 lat prowadzi domowe oraz stacjonarne hospicjum dla dzieci, zapewniając wszechstronną pomoc ich rodzinom oraz szkoląc studentów Uniwersytetu Medycznego oraz wolontariuszy do pracy na dziecięcych oddziałach paliatywnych i onkologicznych. Od dwóch lat w fundacji można otrzymać też pomoc w ramach hospicjum perinatalnego – jednej z pierwszych tego typu placówek w kraju, oferującej pomoc dla rodziców, którzy już w okresie ciąży dowiadują się o nieuleczalnej chorobie swoich dzieci;
- Anna Magyar – długoletnia marszałek a obecnie wicemarszałek partnerskiego regionu województwa łódzkiego - Csongrad na Węgrzech. To pomysłodawczyni i organizatorka „Roku Polskiego” na Węgrzech, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Najwięcej emocji wzbudził przygotowany wspólnie z redakcją Dziennika Łódzkiego konkurs na Najpopularniejszego Samorządowca Województwa Łódzkiego.
Wyróżnieni zostali wszyscy zwycięzcy plebiscytów powiatowych. Szczególne fanfary popłynęły dla najlepszych z najlepszych w regionie, czyli zdobywców największej liczby głosów oddanych w plebiscycie przeprowadzonym przez gazetę. Tymi najpopularniejszymi zostali:
1. Andrzej Gudzio – radny Zelowa;
2. Grażyna Małkiewicz – radna Rzgowa;
3. Michał Kołodziejczak – radny Błaszek.

Tytuł "Samorządowiec Roku 2016" w Powiecie Pabianickim zdobył Radny Włodzimierz Stanek.
Nagrodę specjalną wręczono zwyciężczyni plebiscytu na najpopularniejszą radną Sejmiku Województwa Joannie Skrzydlewskiej.

kolejka.png 5238ad908e32cb990639c87b9f540c57