3.jpg 92b069442964b2076fb228209499bd7c
8. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Karola Nicze
Opublikowano: 15.05.2024, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 368

Na 8. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Karola Nicze przyjechało do Pabianic 50 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych I i II stopnia z całej Polski.

Organizatorami byli Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Pabianicach i Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze, a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Pabianicach i Urząd Gminy Pabianice. Patronat nad konkursem sprawowali Arkadiusz Jaksa, starosta pabianicki i prezydent Grzegorz Mackiewicz, Prezydent Miasta Pabianic.

Pomysłodawczynią konkursu była Bogumiła Czyżewska, która wraz z Mają Małek zorganizowała to muzyczne  wydarzenie.

W starszych grupach obowiązywało zagranie utworu Fryderyka Chopina, następnie etiudy lub utworu wirtuozowskiego oraz sonaty klasyków wiedeńskich. Po całodniowych przesłuchaniach jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wesołowska-Firlej, prof. dr hab. Cezary Sanecki, dr hab. Beata Bilińska i dr Krzysztof Suwald, ogłosiło wyniki.

Nagrody uzdolnionym dzieciom wręczali obok jurorów, Arkadiusz Jaksa -  starosta pabianicki , Beata Kępińska- dyrektor szkoły, prezes Hieronim Ratajski, Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek- wiceprezydent Pabianic, Marcin Wieczorek -Wójt Gminy Pabianice oraz Marcin Walicki, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej.

W grupie pierwszej,  najmłodszej:

I nagrodę otrzymał Oskar Markowski (Warszawa), II nagrodę - Antoni Szczepaniak (Łódź) i Elżbieta Guz (Warszawa), III nagrodę - Maja Niewiadomy (Łódź), Franciszek Firkowski (Końskie) i Matylda Kukla (Warszawa).

Wyróżniono: Witolda Ostrowskiego (Pabianice), Julię Błaszczyk (Zduńska Wola), Zofię Brachę (Pabianice), Wiktora Brzezińskiego (Warszawa) i Aleksandrę Kałuziak (Sieradz).

W grupie drugiej:

I nagroda - Jerzy Dawid (Poznań);  wyróżnienie: - Jan Czekalski  (Pabianice). W grupie trzeciej: II nagroda - Maciej  Bieńkowski (Warszawa), III nagroda - Maksymilian Manicki (Warszawa) i Jan Brożek (Warszawa); wyróżnienie - Aleksandra Elżbieta Cwil (Gdańsk) i Jakub Kowalczyk (Pabianice).

W grupie czwartej:

II nagroda - Maja Cierach (Gdańsk) i Bartosz Kurtybacha (Wrocław), III nagroda - Wiktor Wahl (Łódź) i Irena Kiełbasińska (Szczecin): wyróżnienie - Tomasz Jasek (Wieliczka).

Nagrodę specjalną Dyrektora PSM I i II st. w Pabianicach za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego otrzymał Oskar Markowski z Warszawy, a Nagrodę Prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Karola Nicze za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina.

Wydarzenie muzyczne zakończył  koncert laureatów.

kolejka.png 8c86cd6efe191c893b7af081bfeda048