1.jpg 46ef9da0633e6d144961b99130fe9190
Praktyki zawodowe Erasmus Plus w Hiszpanii młodzieży z ZS nr 2
Opublikowano: 06.09.2023, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 607

Mobilność Młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach: Praktyki zawodowe Erasmus Plus w Hiszpanii kluczem do przyszłych sukcesów uczniów.

W dzisiejszym globalnym świecie młodzi ludzie mają niepowtarzalną szansę wyjścia poza granice swojego kraju, aby zdobyć nowe doświadczenia, poznać inne kultury i rozwijać się zawodowo. Program Erasmus Plus, finansowany przez Unię Europejską, dał taką możliwość grupie młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach, których udział w praktykach zawodowych w hiszpańskiej Granadzie okazał się nie tylko edukacyjnym, ale również życiowym wzbogaceniem.

Program Erasmus Plus umożliwia młodym ludziom uczestnictwo w praktykach zawodowych w różnych krajach europejskich. Dla siedemnastu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach, pobyt w Hiszpanii był szansą na odkrycie nie tylko nowych ścieżek zawodowych, ale również na poznanie innej rzeczywistości, kultury i języka. Było to niepowtarzalne doświadczenie, które otworzyło uczestnikom drzwi do globalnego spojrzenia na świat.

Jednym z głównych celów praktyk zawodowych Erasmus Plus jest zapewnienie młodym ludziom możliwości zdobycia nowych umiejętności zawodowych w rzeczywistym środowisku pracy, zgodnym z profilem nauczania ucznia.

Do projektu zgłosiło się 32 uczniów klas 3 technikum z klas o profilach:

technik technologii żywności, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik analityk, technik informatyk, uczniów którzy wcześniej nie korzystali z wyjazdu na praktyki zawodowe w ramach Erasmus+. Ostatecznie w procesie rekrutacji wybrano 17 uczniów z klas o czterech różnych profilach, którzy spełnili niezbędne wymagania by móc wziąć udział w programie. Uczniom towarzyszyło też dwoje opiekunów; koordynatorka projektu  Magdalena Więckowska oraz nauczyciel informatyki Marcin Prusisz.

Korzyści z programu Erasmus Plus wykraczają jednak daleko poza aspekt zawodowy. Dla wielu uczestników była to pierwsza samodzielna podróż za granicę, co pozwoliło im na rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych, zarządzania czasem i adaptacji do nowych sytuacji. Ponadto, praca w międzynarodowym środowisku otworzyła im oczy na różnice kulturowe, zwiększyła świadomość interkulturową i wzbogaciła ich perspektywę na różnorodność świata.

Jednym z najbardziej niezapomnianych doświadczeń uczestników było zwiedzanie słynnej Alhambry - kompleksu pałacowego z czasów Maurów, który jest uznany za arcydzieło architektury islamskiej. Był to dla nich moment, w którym historia i sztuka spotkały się w spektakularny sposób, pozostawiając niezatarte wrażenia. Uczniowie, w czasie wolnym od pracy, spędzali też czas na wycieczkach nad piękne hiszpańskie plaże, zwiedzali największy stalagnat na świecie w jaskini w Cueva de Nerja.

Nie sposób zapomnieć również o urokach granadzkiej kultury, które uczestnicy mieli okazję poznać podczas wizyt w tradycyjnych restauracjach, próbowaniu hiszpańskich potraw, takich jak paella czy tapas oraz poznać się z miejscowymi mieszkańcami, którzy byli niezwykle serdeczni i otwarci. Zwiedzanie malowniczych uliczek dzielnicy Albaicín, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pozwoliło uczniom zanurzyć się w atmosferze hiszpańskiej codzienności. Dzięki temu doświadczeniu uczestnicy stali się bardziej otwarci na różnorodność kulinarną i obyczajową.

Praktyki zawodowe Erasmus Plus w Hiszpanii to wyjątkowa okazja dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach, która nie tylko wpłynęła na ich rozwój zawodowy, ale również na osobisty. To doświadczenie otworzyło im oczy na nowe możliwości, poszerzyło horyzonty i zapoczątkowało nowe przyjaźnie. Program Erasmus Plus pokazał im, że świat stoi otworem, a mobilność młodzieży jest kluczem do sukcesu w globalnym społeczeństwie. Program Erasmus Plus, jest doskonałym przykładem na to, jak ważne jest międzynarodowe współdziałanie i mobilność młodych ludzi. Takie doświadczenia nie tylko poszerzają horyzonty uczestników, ale również przyczyniają się do budowania silniejszej i bardziej zjednoczonej Europy.

Praktyki zawodowe w Granadzie to tylko początek ich podróży po świecie. Teraz, z wzbogaconym bagażem doświadczeń, młodzi uczestnicy mobilności z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach czują się gotowi na kolejne wyzwania, które przyniesie im przyszłość, czeka ich egzamin maturalny, dzielenie się pozyskaną wiedzą i wykorzystanie jej w przyszłej karierze zawodowej. Dzięki programowi Erasmus Plus ich perspektywa na życie i przyszłą karierę zawodową jest szersza niż kiedykolwiek wcześniej.

Warto zaznaczyć, że Zespół Szkół nr 2 w Pabianicach otrzymał akredytację  na udział uczniów z tej szkoły na najbliższe klika lat; tym samym mobilność uczniów i udział w następnej edycji za rok będzie szansą dla kolejnej grupy młodzieży na to europejskie doświadczenie. Warto więc kształcić się w tej placówce. Zdjęcia i filmy dokumentujące to niesamowite doświadczenie dostępne są na Fabcebooku ZS nr2 – zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Projekt "Praktyka zawodowa kluczem do sukcesów uczniów"
nr  2022-1-PL01-KA121-VET-000058775

współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Miejsce odbywania mobilności: Granada, Hiszpania.

Termin: 11.06-8.07.2023

Kwota dofinansowania: 55,843 EUR