ban-5.jpg 171a371a291f84c1bd4cf6a0b13c87d6
Ochrona kasztanowców rosnących przy ul. Grota Roweckiego
Opublikowano: 05.06.2023, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 422

Wydział Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Pabianicach informuje, iż w maju br. przystąpił do realizacji zadania pn. „Ochrona przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem kasztanowców rosnących w pasie drogi powiatowej stanowiącej ul. Grota Roweckiego, na odcinku od ul. Bugaj do ul. Kilińskiego”.

Szrotówek kasztanowcowiaczek to najgroźniejszy szkodnik kasztanowców. Od ponad 20-stu lat rozprzestrzenia się w Europie, a od kilku lat w Polsce. Mały motyl z Bałkanów Cameraria ohridella opanowuje nowe miejsca, gdyż przenoszony jest przez prądy powietrza.

Liście kasztanowców zjadane są przez larwy, które po zimowym spoczynku wędrują po pniu drzewa i rozlokowują się na młodych listkach. Następnie, po przeobrażeniu się w motyla, dochodzi ponownie do inwazji, gdy motyle składają jaja z których wylęgają się żarłoczne larwy. Właśnie wylot motyli jest momentem, w którym powinniśmy podjąć walkę z tym szkodnikiem i zastosować przeciw niemu wszelkie dostępne środki i metody ochrony kasztanowców.  (taśmy lepiące, budki z feromonem, zakładanie karmików z ptakami owadożernymi, wygrabianie liści). W jednym sezonie wykluwają się trzy pokolenia motyla. Pułapki zatem należy założyć w maju, czerwcu i jeszcze raz na przełomie września/ października (wylęg uzależniony jest przede wszystkim od temperatury powietrza).

Krzysztof Habura, starosta pabianicki przeznaczył na I etap walki ze szrotówkiem kwotę w wysokości 8 760 zł.  W ramach I etapu 31 maja, 1 -2 czerwca br. wyłoniona firma zakupi i zamontuje ok. 150 sztuk pułapek lepowych typu delta z feromonem. Pułapki umieszczone zostaną w koronach kasztanowców - min. 2,5 m nad ziemią. Ilość zawieszonych pułapek (na poszczególnych drzewach) uzależniona będzie od wielkości drzewa (od 1 szt. na małym drzewie do 2 szt. na dużym). Działania te będą kontynuowane w bieżącym roku. W zależności od obserwacji 1 lub 2 krotnie w roku bieżącym.

Aleja kasztanowców wzdłuż ul. Grota Roweckiego to nierozerwalny składnik ożywiony przyrody kojarzony zapewne przez każdego Pabianiczanina. Te przepiękne drzewa w obliczu plagi wywołanej przez szrotówka są bezbronne i pozostawione same sobie, skazane zostaną na zagładę.

Przypomnijmy, że Starosta Pabianicki w latach poprzednich podejmował kilkukrotnie inicjatywę ratowania przedmiotowych drzew (z własnych środków przeznaczonych na ochronę środowiska a także pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi). Były to m.in.

• iniekcja hydrożelu do ziemi,
  • iniekcja grzybów mikoryzujących do ziemi,
  • zabiegi pielęgnacyjne prowadzone na całej alei (cięcia sanitarne i pielęgnacyjne),
  • wykonanie wiązań w celu zachowania statyki drzew,
  •  uzupełnienie luk szpaleru 20 szt. nowych sadzonek.
kolejka.png 3c71f164475beae8f955c46c5f098abe