Szablon S@M 3 - www.nowa.powiat.pabianice.pl

top news port mapa info mstr galp
ban-5.jpg 4b61dab5dcfd3d069396d0ff877887a9
Gminy Powiatu Pabianickiego
Konferencja „Praca z dzieckiem o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych w edukacji włączającej”
Opublikowano: 28.04.2023, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 528

W dniu 25 kwietnia  w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach odbyła się zorganizowana przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach konferencja pt. „Praca z dzieckiem o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych w edukacji włączającej”.

Patronat nad tym przedsięwzięciem objął:  Krzysztof Habura, starosta pabianicki. W konferencji uczestniczyła  też Gabriela Wenne -Błażyńska, wicestarosta pabianicki,  dyrektorzy, nauczyciele i przedstawiciele instytucji oświatowych z powiatu pabianickiego, łącznie 77 osób.

Konferencję rozpoczęła dyrektor PODNiDM Małgorzata Biegajło witając zebranych gości. Następnie głos zabrali: Wiceprezydent Pabianic Aleksandra Jarmakowska – Jasiczek oraz Starosta Pabianicki,  Krzysztof Habura, który przypomniał o zapisach Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, które obligują państwa do zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami dostępu do włączającego systemu kształcenia.

Celem konferencji było wspieranie realizacji założeń edukacji włączającej w praktyce szkolnej oraz konsolidacja środowiska na rzecz podnoszenia jakości edukacji włączającej.

Słowo wstępne wygłosiła pani Małgorzata Pawełczyk – główny konsultant PODNiDM mówiąc o zróżnicowaniu klas szkolnych, które jest faktem oraz o podejściu inkluzyjnym w praktyce szkolnej.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Łódzkiego Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą  Anna Tomaszewska – lider SCWEW oraz Michał  Ziemniak – ekspert ds. ewaluacji i  informacji SCWEW, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w realizacji programu pilotażowego polegającego na organizowaniu różnego rodzaju wsparcia, kierowanego do przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w zakresie inkluzji społecznej.

O tym jak wprowadzać edukację włączającą na lekcjach wyjaśniała  Krystyna Kalinowska, która na konferencji reprezentowała wydawnictwo WSiP. Ponadto mówiła o profilu kompetencji nauczyciela edukacji włączającej oraz metodach pracy z uczniami. Wyjaśniała czym jest i jak przeprowadzić ocenę funkcjonalną ucznia.

Model pracy z uczniem zdolnym z uwzględnieniem tutoringu omówiła szczegółowo  Beata Wielkopolan – konsultant Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Pani konsultant mówiła o indywidualizacji nauczania, o potrzebie objęcia ucznia ze szczególnymi uzdolnieniami pomocą psychologiczno-pedagogiczną, o sposobach i technikach diagnozowania, o cechach ucznia zdolnego. Ponadto wyjaśniła kim jest tutor i jaka jest jego rola. Mówiła o działaniach wspierających rozwój ucznia zdolnego.

Jak budować klimat w klasie z uczniami o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych przedstawiła specjalistka naszego Ośrodka  dr Barbara Olszewska. W swoim wystąpieniu prelegentka mówiła o cechach klasy szkolnej, o wskaźnikach klimatu szkoły w międzynarodowych badaniach empirycznych, o uczeniu opartym na wartościach, o integracji zespołu klasowego. Ponadto mówiła o typach rodzicielstwa,  o wyzwaniach, jakie stoją przed nauczycielem w kontekście budowania dobrej atmosfery współpracy z wychowankami i tworzenia jak najlepszego klimatu w klasie i szkole.

Na zakończenie konferencji głos zabrali dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych w  Konstantynowie Łódzkim Monika Piechulska-Wołosz oraz w Pabianicach Mariusz Wielebski. Oboje dyrektorzy mówili o rodzaju wsparcia, jakie udzielają zarządzane przez nich placówki. Ponadto pan dyrektor Wielebski mówił o tym, że  jako jedyna w województwie łódzkim placówka, realizuje grant „Szkolenia i doradztwo dla kadr poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego”.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele fundacji Kołobajki, którzy w ramach swojej działalności tworzą niepowtarzalne, piękne, a przede wszystkim niezwykle użyteczne książki dotykowe.

Konferencja przebiegała w atmosferze sprzyjającej wymianie doświadczeń, refleksji oraz zainspirowała uczestników do podejmowania nowych działań − wyzwań w obszarze edukacji włączającej.

 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Starostwo Powiatowe w Pabianicach
95-200 Pabianice, ul. Piłsudskiego 2 tel.: (42) 225-40-00 / fax: (42) 215-91-66 powiat@powiat.pabianice.pl Archiwum portalu 2008-2015 Deklaracja dostępności
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 8:00 - 17:00
Środa: 8:00 - 16:00
Czwartek: 8:00 - 16:00
Piątek: 8:00 - 15:00
Obsługa w Wydziale Komunikacji i Transportu:
Poniedziałek: 8:00 - 15:00
Wtorek: 9:00 - 16:30
Środa: 8:00 - 15:00
Czwartek: 8:00 - 15:00
Piątek: 8:00 - 14:30
kolejka.png d14a5498d995cab9ac4062c55d274403