1.jpg 8ea4038a539525e065b30f9d5b22f268
IV FORUM LIDERÓW EDUKACJI POWIATU PABIANICKIEGO
Opublikowano: 11.10.2019, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1309

IV Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego „Szkoła XXI wieku – jak uczyć żeby nauczyć?” zorganizowane przez PODNiDM w Pabianicach odbyło się w dniu 9.10.2019r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach.

Patronat nad Forum objęli Starosta Pabianicki Krzysztof Habura i Prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz.
Współorganizatorami byli Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach i Starostwo Powiatowe w Pabianicach.

Konferencję otworzyła Gabriela Wenne-Błażyńska Wicestarosta Pabianicki oraz dr Wojciech Welskop Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Pierwszym prelegentem była  Ewa Morzyszek-Banaszczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 137 im. Aleksandra Kamińskiego w Łodzi, będąca propagatorką Planu Daltońskiego i koncepcji pedagogicznej C. Freineta oraz Praw Dziecka i ruchu Budzących Się Szkół. Jest ona także specjalistą w zakresie pedagogiki wieku dziecięcego, edukacji w zakresie nauczania przyrody, terapii pedagogicznej oraz trenerem, edukatorem, coachem, tutorem i ekspertem awansu zawodowego nauczycieli.

Podczas Forum wygłosiła wykład pt. „Plan Daltoński i koncepcja Celestyna Freineta w odpowiedzi na potrzeby edukacyjne uczniów. Edukacja dla przyszłości”. Dr Marzena Żylińska, która prelegenta drugiej części Forum wygłosiła wykład pt. „Od kultury nauczania do kultury uczenia się”.

Głównym celem tegorocznego Forum było pobudzenie nauczycieli i dyrektorów szkół do refleksji na temat metod nauczania stosowanych na lekcjach.

W ramach forum odbyły się także dwa warsztaty metodyczne pt. „Strategie uczenia się. W poszukiwaniu alternatywy dla metod podawczych” prowadzone przez dr Marzenę Żylińską oraz mgr Olę Żylińską, podczas których uczestnicy poznali nowe metody i techniki pracy, jak np.: metoda Cornella, metoda tworzenia pytań do tekstu, codziennik, lapbooki będące alternatywą do stosowanych powszechnie metod podawczych i pamięciowych.

W Forum czestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy, wicedyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy szkół oraz placówek oświatowych z terenu  powiatu pabianickiego, przedstawiciele ośrodków doskonalenia nauczycieli, oraz szerokie grono osób, które na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. Wśród przybyłych gości byli między innymi: Gabriela Wenne-Błażyńska Wicestarosta Pabianicki oraz dr Wojciech Welskop Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, prof. Marian Lelonek Członek Rady Programowej PODNiDM, Henryk Gajda Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego, Andrzej Bartłomiejczyk Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Pabianicach, Wacława Czyżewska Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Międzygminny w Pabianicach, Ewa Lewandowska Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania oraz Ewelina Bursztynowicz Pełnomocnik ds. studiów podyplomowych WSBiNoZ w Łodzi.

Relacja z Forum zrealizowana przez telewizję Pro-MOK:

kolejka.png ab8ce0268450a9e34a2bce3767ed7d16