naglowek.jpg 3cb23ca18f881c3f91a862842da841cb
Zakończyły się zagraniczne praktyki zawodowe
Opublikowano: 05.09.2019, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1410

W dniu 03.09.2019 r. został zakończony projekt pt. „Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu zawodowego na europejskim rynku pracy” nr 2018-1-PL01-KA102-048716, w ramach którego na zagraniczne staże zawodowe do Hiszpanii i Włoch wyjechało 53 uczniów z  Zespołu Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach. Uczniom towarzyszyło czterech opiekunów: Barbara Sukiennik, Marcin Prusisz, Piotr Widz, Dariusz Radziński.

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), na zasadach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1, Mobilność edukacyjna, Konkurs 2018. Beneficjentem projektu był Zespół Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach, natomiast organizacjami przyjmującymi - Europuente w Hiszpanii w Granadzie i Cultura e Dintorni w Martina Franca we Włoszech. Realizacja projektu obejmowała okres od 4.09.2018 r.  do  03.09.2019 r.

Zagraniczne praktyki zawodowe odbyły się w terminie 18.03 – 12.04.2019 r. w Granadzie w czterech profilach: technik cyfrowych procesów graficznych, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, analityk i elektronik oraz we Włoszech w zawodach informatyk i technolog żywności.

Głównym celem zagranicznych staży zawodowych było wsparcie uczestników praktyk w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w nowym środowisku zawodowym, ułatwiając im dalszy rozwój osobisty i umożliwiając poznanie środowiska zawodowego, organizacji i kultury pracy w Hiszpanii i we Włoszech.

Podczas 4-tygodniowych praktyk uczniowie poszerzyli przede wszystkim swoje umiejętności i kompetencje zawodowe. Stażyści z profilu technik analityk poznali sprzęt wykorzystywany w laboratorium, zajmowali się m.in. produkcją kremu do twarzy. Uczniowie kształcący się w kierunku technik informatyk konfigurowali serwer NAS, tworzyli interaktywne menu oraz animowane slidery. Elektronicy doskonalili umiejętności montażu układów elektrycznych i elektronicznych. Technolodzy żywności zajmowali się wypiekiem tradycyjnych włoskich słodkości. Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej montowali panele fotowoltaiczne, klimatyzacje, kolektory słoneczne. Natomiast graficy projektowali plakaty, loga, naklejki i banery.

Dzięki uczestnictwu w stażach uczniowie pogłębili znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego, szczególnie w zakresie języka branżowego, który stosowali w codziennej komunikacji. Ważnym aspektem było także poznanie innej kultury europejskiej, rozwinięcie umiejętności interpersonalnych i społecznych, a także integracja z rówieśnikami.

W czasie wolnym od praktyk młodzież korzystała z programu kulturowego w ramach którego zwiedzili takie atrakcje turystyczne Granady jak: Alhambra – warowny zespół pałacowy. Odbyli wycieczki do przepięknego wąwozu Los Cahorros i w góry Dehesa del Generalife. Spacerowali po plażach w Maladze oraz Nerja. Zwiedzili także niesamowitą perełkę Andaluzji – most w Rondzie i Cueva de la Nerja.

Uczestnicy staży we Włoszech mieli okazję zobaczyć region Puglii i Apulii z takimi miastami jak: Taranto, Alberobello i Matera. Dodatkową atrakcją były wycieczki do Grotte di Castellana oraz nad Morze Jońskie.

Czas spędzony w Hiszpanii i we Włoszech był dla uczestników praktyk niesamowitą przygodą, okazją do zdobycia nowej wiedzy zawodowej i wzbogacenia swoich umiejętności, szansą na sprawdzenie samego siebie i poszerzenie horyzontów zawodowych.

kolejka.png f0ed98351a5c5047f5e8a8fed4c5ec62