2.jpg b2569bbbbf1a55df81cb8546ca2e5058
Akcja profilaktyczna promującą bezpieczne zachowania w obcowaniu z energią elektryczną.
Opublikowano: 08.02.2019, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1734

Pabianicka Policja wspólnie z PGE Dystrybucja S.A Oddział w Łodzi od kilkunastu miesięcy prowadzi dla dzieci cykl spotkań poświęconych promowaniu bezpiecznych zachowań.  Podczas zajęć najmłodsi dowiadują się czym jest energia elektryczna, poznają najprostsze zasady energetycznego bezpieczeństwa, numer alarmowy do pogotowia energetycznego, sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej na co dzień, a także ogólne zasady bezpieczeństwa w szkole, domu i na drodze. Aktywnymi partnerami energetyków na każdym etapie tego profilaktycznego przedsięwzięcia są terenowi dzielnicowi.

Kolejna, czwarta już edycja tego energetycznego przedsięwzięcia zatytułowanego ,,Jestem bezpieczny” rozpoczęła się pod koniec listopada ubiegłego roku. Jej inauguracja miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 5 w Pabianicach, a adresowana była do uczniów klas I-III pabianickich szkół podstawowych.

Wcześniej takim programem zostali objęci uczniowie klas I-III szkół podstawowych z terenu powiatu oraz przedszkolaki z Pabianic i ościennych gmin.  Dzieci bardzo chętnie i entuzjastycznie uczestniczyły w niecodziennych, pełnych pozytywnej energii zajęciach. Poprzez zabawę uczyły się zasad bezpiecznego kontaktu z elektrycznością oraz właściwego korzystania z energii elektrycznej. Zwieńczeniem pełnych energii spotkań z najmłodszymi był konkurs plastyczny.

Ponad 100 wspaniałych, pomysłowych i kolorowych prac plastycznych wpłynęło do pabianickiej komendy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem komendanta powiatowego policji w Pabianicach insp. Cezarego Petrusa miała nie lada zadanie wyłonienia zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jury w składzie: Bożena Matuszczak - Królak przedstawiciel PGE Dystrybucja S.A Oddział Łódź, mł. asp. Aleksandra Białkowska, asp.szt. Rafał Dzwonnik oraz asp. Monika Nowak z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oceniając oryginalność, samodzielność, technikę oraz przekaz czyli promowanie bezpiecznych zachowań w obcowaniu z energią elektryczną wyłoniło 9 laureatów konkursu z podziałem na grupy wiekowe oraz dodatkowo przyznało 20 wyróżnień.

5 lutego roku w 2019 roku w gościnnych progach Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Na sali widowiskowej obok laureatów zasiedli ich rówieśnicy, terenowi dzielnicowi oraz zaproszeni goście.

Swoją obecnością zaszczylili: Gabriela Wenne–Błażyńska Wicestarosta Pabianicki,  Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek pierwszy zastępca prezydenta miasta Pabianic, Maria Wrzos–Meus Dyrektor Miejskiego Domu Kultury  oraz Oleg Ganziuk dyrektor Rejonu Energetycznego Zgierz – Pabianice Bożena Matuszczak-Królak  specjalista ds. komunikacji.

Zwycięzcy oraz autorzy wyróżnionych prac odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy z rąk komendanta powiatowego policji insp. Cezarego Petrusa oraz zacnych gości. Do wszystkich dzieci powędrowały także odblaskowe przywieszki ufundowane przez łódzkich energetyków.

Szef pabianickiej policji podziękował wszystkim dzieciom za udział w konkursie i uczestnictwo w zajęciach szkolnych poświęconych promowaniu bezpieczeństwa związanego z energetyką, jak również bezpieczeństwa w drodze do szkoły, w domu.  W swoim wystąpieniu bardzo ciepło odniósł się do tak szczytnej inicjatywy, jaką jest edukowanie zwłaszcza tych najmłodszych.

Podziękował także przedstawicielom PGE Dystrybucja S.A Oddział w Łodzi za wielomiesięczną i owocną współpracę. Natomiast dyrektor Rejonu Energetycznego Zgierz/Pabianice PGE Dystrybucja S.A. Oddział w Łodzi Oleg Ganziuk wyraził ogromne zadowolenie, że łódzcy energetycy wspólnie z pabianicką policją mogli uczestniczyć w całej wspólnej inicjatywie promującej bezpieczeństwo w powiecie pabianickim.

Łódzcy energetycy wspólnie z policjantami przygotowali dla najmłodszych niespodziankę. Była to interaktywna krzyżówka, której hasło nawiązywało do zbliżających się ferii zimowych. Dzieci bardzo chętnie i żywiołowo rozwiązywały hasła, w nagrodę otrzymując drobne upominki. Prowadzący np. pytali: ,,Stoją przy drodze na długich nogach, ale to nie ptaki. Jak jeździć trzeba, nauczyć nas mogą drogowe …? Znaki - odpowiadały dzieci.  Albo ,,W oknie tej skrzyneczki oglądasz bajeczki”. Telewizor – odpowiadali chórem uczniowie. Radosnych reakcji, uśmiechu…nie było końca. Na zakończenie tego energetycznego spotkania dzieci z ciekawością obejrzały dwa filmy profilaktyczne. Bohaterami pierwszego był wesoły naukowiec Pan Piorunek i jego dwójka dziecięcych asystentów. Pan Piorunek przeprowadzał proste doświadczenia, które pokazywały, co może się stać, kiedy niewłaściwie będziemy korzystać z urządzeń elektrycznych. Za każdym razem były podsumowania i wskazówki, jak postępować, by nie stało się naszym udziałem to, czego doświadczył lekkomyślny naukowiec. Natomiast drugi film ,,Sieciaki” poświęcony był tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie.

źródło: KPP w P-cach

kolejka.png df802d526ad14e53af6c66e947de5fdc