1.jpg 3a45f7c196b5df0c570f6d0957b1a089
Święto Policji 2018
Opublikowano: 19.07.2018, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 3079

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową. Powiatowe obchody święta pabianickiej policji rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Mateusza w Pabianicach koncelebrowaną przez Biskupa Archidiecezji Łódzkiej Ireneusza Pękalskiego w intencji policjantów i pracowników policji.

Po mszy świętej dalsza część uroczystości odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach. Jej gospodarzem był Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus.

Podczas uroczystości wręczone zostały policjantom awanse na wyższe stopnie służbowe. Podczas tegorocznego święta otrzymało je w sumie 57 funkcjonariuszy. Akty mianowania wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi Włodzimierz Kalinowski wraz komendantem powiatowym insp. Cezarym Petrusem.

W korpusie oficerów młodszych awansowało 2 policjantów, w korpusie aspirantów - 33, w korpusie podoficerów 16 funkcjonariuszy. Stopień starszego posterunkowego otrzymało  6 policjantów.

Komendant Główny Policji uhonorował 8 funkcjonariuszy za zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywanych obowiązkach służbowych, a komendant powiatowy insp. Cezary Petrus w sposób szczególny wyróżnił asp. Krzysztofa Jędrysa jako najlepszego strażaka w policyjnym mundurze. Wyróżnienia z rąk szefa pabianickiej policji otrzymało również dwoje pracowników cywilnych.

Święto Policji to także wyjątkowa okazja by podziękować tym osobom, które na co dzień w sposób szczególny wspierają działania pabianickiej  policji. Insp. Cezary Petrus podziękował również dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 w Pabianicach, nauczycielom zawodu oraz uczniom klas zawodowych i technikum tej szkoły za pomoc w kompleksowych pracach związanych z remontem pabianickiej komendy. Również uczniowi klasy mundurowej Zespołu Szkół Nr 2 w Pabianicach za ogromne zaangażowanie w działania profilaktyczne prowadzone przez policjantów na terenie naszego miasta.

Kolejnym punktem uroczystości były wystąpienia zaproszonych gości. Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus w swoim przemówieniu podziękował policjantom za zaangażowanie w zwalczaniu przestępczości, za budowanie pozytywnego wizerunku policji. Słowa podziękowania skierował do parlamentarzystów, duchownych, prokuratora rejonowego w Pabianicach, władz samorządowych powiatu pabianickiego, miasta Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego, gmin Pabianice, Lutomiersk, Dobroń, Ksawerów, Dłutów  oraz wielu innym instytucjom i osobom wspierającym działania służb mundurowych.

Podczas uroczystości życzenia policjantom i pracownikom policji składali również zaproszeni goście. Krzysztof Habura Starosta Pabianicki  dziękowali funkcjonariuszom za profesjonalną służbę, pełną empatii, otwartości i chęci niesienia pomocy.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi Włodzimierz Kalinowski, w imieniu posła na Sejm RP Piotra Polaka, dyrektor biura Dorota Więckowska, w imieniu senatora RP Macieja Łuczaka, dyrektor biura Małgorzata Grzesiak-Cieślak. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu i ościennych gmin: Starosta Pabianicki Krzysztof Habura, Przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak wraz z radnymi powiatowymi, a także członkowie zarządu powiatu pabianickiego  Irena Grenda oraz Gabriela Wenne-Błażyńska, I Zastępcą Prezydenta Miasta Pabianic Aleksandra Jarmakowska - Jasiczek wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pabianicach Andrzejem Żeligowskim i radnymi miejskimi oraz Monika Szewczyk, Naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych, burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz, wójt Gminy Dłutów Grażynę Maślankę – Olczyk, wójt Gminy Ksawerów Adam Topolski wraz z przewodniczącym Rady Gminy Arkadiuszem Jędrzejczykiem, wójt Gminy Dobroń Robert Jarzębak, wójt Gminy Lutomiersk Tadeusz Borkowski  wraz z przewodniczącym Rady Gminy Tadeuszem Rychlikiem, wójt gminy Pabianice Henryk Gajda, Prokurator Rejonowy w Pabianicach Monika Piłat.

żródło" KPP w P-ach

Święto Policji 2018