Zarząd Powiatu Rada Powiatu Jednostki powiatowe Charakterystyka Powiatu Kontakt Polityka Cookies
  >  Aktualności  >  Uczczenie 150... 

We wtorek 22 stycznia 2013 roku o godz. 12.00 na cmentarzu rzymsko- katolickim w Pabianicach zebrali się Przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego Florian Wlaźlak, członek Zarządu Powiatu Pabianickiego Magdalena Werstak, prezes oddziału PTTK Pabianice Sławomir Szczesio oraz prezes Koła Krajoznawczego PTTK Pabianice Jolanta Łacwik-Becht oraz członek w/w koła Włodzimierz Becht. Wszyscy udali się pod pomnik ks. proboszcza kanonika Leonarda Urbankiewicza, powstańca styczniowego i złożyli wiązankę kwiatów by w ten sposób oddać symbolicznie hołd uczestnikom Powstania Styczniowego.

Przypomnijmy: ks. kanonik Leonard Urbankiewicz, proboszcz parafii św. Mateusza w latach 1826- 1864, według wieści ustnej został przez kozaków zakatowany za udział w powstaniu styczniowym i po przesłuchaniach zmarł w szpitalu 8 czerwca 1864 roku. Wikariuszem był wówczas ks. Ignacy Bromski i tutaj otrzymał wezwanie do powstania, co też ogłosił z ambony i sam odprowadzając oddziałek młodzieży pabianickiej by połączyć się z powstańcami. Odtąd śledzony przez władze musiał się ukrywać, był aresztowany i odstawiony do komendanta a potem cudem uniknął aresztowania w domu. Pewnej nocy obudził się na wikariatce i dziwnym przeczuciem wiedzony wyszedł do ogrodu. Kilka chwil później wikariatka otoczona była przez żołnierzy, którzy go poszukiwali ale nie znaleźli.
W powstaniu styczniowym ucierpiało również miasto, pozbawiono je różnych przywilejów, zaś ludność szykanowano i zsyłano w głąb Rosji, zagrabiono również grunty należące do dóbr kościelnych.
(źródło dot. w/w historii zostało zaczerpnięte z parafii św. Mateusza w Pabianicach).

Printer Friendly Version Email This To Your Friend
System Zarządzania Jakością
PN-EN ISO 9001:2009

Internetowa rejestracja do kolejki
Wydziału Komunikacji i Transportu
Biuletyn
Informacji
Publicznej


Związek
Powiatów
Polskich


Dziennik Ustaw


Monitor Polski


Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego


Certyfikat Akcji Przejrzysta Polska

2005 r.

2006 r.

2007 r.

2008 - 2010 r.Gospodarka odpadami
informacja nt. ważności decyzji

Kalendarz dla organizacji pozarządowychStarostwo Powiatowe w Pabianicach
Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Jesteś osobą na tej stronie. | Kontakt: Webmaster